Аукціон – особлива процедура, яка проходить на електронному майданчику УУБ, авторизованого в державній системі Прозорро в Україні. В процесі проведення цієї процедури учасники вправі направляти свої цінові пропозиції закупівлі з прийняттям до уваги вимог в діяльності системи. Учасник може один раз змінити ціну своєї пропозиції протягом одного кола мінімум на 1 крок від попередньої ціни.

Щоб брати участь в торгах, користувачеві електронного майданчика Українська універсальна біржа доступний для використання весь функціонал сайту для генерування персональних посилань на діючу сторінку аукціону. Електронна платформа дає гарантії всім учасникам на секретність посилання, адже вона є єдиним ідентифікатором учасника на платформі державних закупок.

Покупки в Prozorro

Prozorro – це електронна система, в якій здійснюється процес публічних закупівель, повідомляються звіти про укладені контракти, а також оголошуються річні плани закупівель.

Застосовувати цю систему здатні різні суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи-підприємці), органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Встановлення дати і часу здійснення торгу в рамках системи Prozorro виконується автоматом. Всі учасники інформуються Українською універсальною біржею про день і час проведення цієї процедури. Приведення в активність загальної системи «Аукціон» виконується на майданчику тоді, коли на тендер подано понад 1-й заявки. 

Брати участь в торгах дозволено лише тим людям, які направили свої заявки на тендерний конкурс. Інші користувачі системи Прозорро і замовник аукціону закупівлі має можливість спостерігати за ходом торгу в форматі реального часу. Перехід системи в стадію «Оцінка» і отримання статусу «Кваліфікація» закупівельного процесу здійснюється, якщо на участь в торгах отримана всього 1 заявка.

Тонкощі біржі

Товарна біржа – це юридична особа і здійснює свою діяльність, базуючись на економічну самостійність і саморегулювання. У неї існують особисті рахунки у фінансових організаціях (валютний, розрахунковий та інші), власність і баланс, а також печатку з назвою біржі.

Товарна біржа працює не з завданнями отримання вигод, і через це не стає торговим посередником.

Хто має право на участь у Prozorro?

Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» клієнтами товарів, робіт та послуг у системі є безумовно органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також органи державного страхування, складені відповідно до закону. Підприємства та організації та їх асоціації, задовольняють державні потреби чи регіональну спільноту, якщо ця дія не здійснюється над комерційною чи промисловою організацією, що має одну з таких особливостей:

  • юридична особа розпоряджається та отримує державні гроші;
  • державні органи, органи місцевого самоврядування чи інші клієнти мають велику кількість голосів у вищому органі управління юридичної особи;
  • у статутному капіталі юридичної особи комунальна або державна частка акцій (паїв, паїв) становить понад 50%.

Межі закупівель у системі Prozorro:

  • проведення тендеру є обов’язковим для клієнтів, якщо ціна предмета закупівлі послуг та товарів збігається або перевищує 200 000 гривень, а робіт – півтора мільйона гривень;
  • для клієнтів, які працюють у певних сферах економіки, якщо врахувати, що ціна суб’єкта придбання послуг, товарів відповідає 1 млн гривень або більше, а робіт – 5 000 000 гривень.

Навпаки, при здійсненні покупок на таку суму грошей і більше необхідна реалізація тендерної процедури.

Якщо грошей менше, можна здійснювати передпорогові закупівлі, їх місце розташування часто використовують органи місцевого самоврядування. Наприклад, багато хто знижує пороги для незамінної електронної торгівлі. Якщо ви бажаєте отримати більше інформації, то перейдіть на сайт https://sale.uub.com.ua/news/zemelqni-torgy-aukciony-nezabarom-startuyutq-v-ukraqini

Якщо покупки послуг, робіт та товарів без участі Prozorro, але їх ціна однакова або перевищує 50 000 гривень, клієнти в будь-якому випадку оголошують звіти про укладені договори.

Покупки здійснюються згідно річного плану. Природно, що план, заявки, зміни до нього оголошуються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом 5 днів з дня їх затвердження. З цієї причини, якщо ви перевіряєте будь-які закупівлі, бажано почати це з перевірки планів та програмних випусків, наявних на сторінці. Саме тут усі клієнти зобов’язані повідомляти інформацію про запропоновані покупки від однієї копійки. Одночасно з цим річний план та додаток до нього повинні бути розміщені в оголошенні про закупівлю або у звіті.